Loic Gouzer tworzy elitarną aplikację dla kolekcjonerów sztuki

Były prezes domu aukcyjnego Christie’s ma nowy pomysł na przeniesienie rynku sztuki w internetową rzeczywistość. Aplikacja Fair Warning, bo o niej mowa, ma być przeznaczona dla elitarnego, osobiście wyselekcjonowanego przez Gouzera grona kolekcjonerów. Ma ona łączyć zalety kameralnych aukcji i spektakularnych sprzedaży, do których w ostatnich latach przyzwyczaił nas rynek sztuki. Licytacje dla małego grona kilkuset licytatorów z całego świata mają odbywać się za pośrednictwem aplikacji raz w tygodniu i oferować tylko jedno dzieło sztuki.

Pierwsza z licytacji odbyła się 28 czerwca i zakończyła się sporym sukcesem. Licytowane dzieło, obraz Stevena Shearera „The Synthist”, zostało sprzedane za 437 tys. dolarów. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że wartość pracy szacowano przed licytacją na 180.000 – 250.000 dolarów, a ostatni rekord cenowy za obraz tego artysty wynosił ok. 164 tys. dolarów.

Loic Gouzer nie po raz pierwszy stara się zrewolucjonizować sprzedaż dzieł sztuki. Jako prezes domu aukcyjnego Christie’s współtworzył system spektakularnych aukcji – organizował m.in. licytację, na której za 450 mln dolarów sprzedano najdroższy obraz w historii – pracę Leonarda Da Vinciego „Zbawiciel Świata”. W czasie swojej siedmioletniej pracy w Christie’s wprowadził wiele korzystnych zmian – atrakcyjne formuły aukcji, dodanie elementów storytellingu czy wreszcie zwiększenie obecności w mediach społecznościowych. Wydaje się, że Gouzer doskonale wyczuwa lub wręcz kreuje trendy na rynku sztuki i wszystko wskazuje na to, że jego aplikacja również okaże się udanym pomysłem.

Branża ArtTech rozwija się bowiem bardzo dynamicznie, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii. Liczne aukcje i wystawy online, nowoczesne rozwiązania inwestycyjne i aukcyjne to tylko niektóre z przykładów, w jaki sposób podmioty z branży radzą sobie z obecną sytuacją. W ciągu ostatnich 8 lat start-upy z branży ArtTech otrzymały inwestycje w wysokości 600 milionów dolarów. Obrót sztuką w Internecie wzrósł w 2018 r. o prawie 10 proc. do 4,6 mld dolarów.